Chýba Bratislave plaváreň ?

Autor: Iveta Plšeková | 10.4.2012 o 20:19 | (upravené 10.4.2012 o 20:36) Karma článku: 9,06 | Prečítané:  2085x

V Petržalke má vyrásť nová plaváreň. Za peniaze mestskej časti, ale samozrejme, že ju budú môcť využívať všetci. Domáci i cezpoľní. Plánovaná strata ročne má byť 50 tisíc € a vytipované na postavenie sú pozemky Incheby a Ekonomickej univerzity. Hneď na začiatok poviem, že som dlhoročným zástancom aquaparku v Bratislave. Tak ako Viedeň či Budapešť aj Bratislava by potrebovala vodné a relaxačné centrum s celoročným využitím. No nemôže to stavať jedna mestská časť z peňazí daňových poplatníkov. Môže akciu spolufinancovať, ale sama na to nemá.

Plaváreň je prekonaná záležitosť. Pokiaľ v nej nebudú bazény pre najmenšie deti, výukový bazén a plavecký bazén, sauny, masáže a vonkajšie bazény, bude jej využiteľnosť  len v chladnejších mesiacoch. Preto som zástancom aquaparku na celoročné využitie. Pritom výukové bazény na školách v Petržalke máme. V nich okrem detí zo škôl trénuje aj plavecký klub. Tie isto nebudeme chcieť presťahovať do novej plavárne, veď deti to majú na školách  ideálne. Tak koľko ľudí bude využívať klasickú plaváreň? Plánovaná strata sa tak z plánovaných 50 tisíc eur ročne môže vyšplhať vyššie. Lokalita je tiež dôležitá.

Majiteľ Incheby by iste privítal plaváreň, postavenú bez jeho financií. Veď bazén pridá jeho hotelu ďalšiu hviezdičku. No pre občanov je to lokalita veľmi nevhodná z hľadiska dostupnosti. Druhá alternatíva - okolie Ekonomickej univerzity - je pomerne malá a to nehovoríme ešte o parkovaní.

No existuje jedna dobrá lokalita. Bratislavský samosprávny kraj vlastní pozemky na konci Petržalky smerom na Rusovce, kde mala stáť Danube aréna. Tie sú ideálne aj pre parkovanie aj pre perspektívu vybudovania haly pre viaceré športy a je to blízko hrádze.  V územnom pláne je to pozemok určený na šport a rekreáciu. A kraj by ho isto prenajal za symbolickú cenu za takýmto účelom. Tak prečo stavať na pozemkoch súkromných vlastníkov? A prečo sa s tým Petržalka tak ponáhľa, keď nemá jasné spolufinancovanie? Mesto nemá ani deravý groš na investície, súkromný investor neexistuje a tak mestská časť uvažuje, že plaváreň postaví sama. Ale predsa je niekto,  s kým by mala Petržalka komunikovať. Samosprávny kraj. Alebo starosta Petržalky už zabudol na časy, keď bol županom ? 

Vtedy  predsa plánoval aquapark na pozemkoch na konci Petržalky smerom na Rusovce. Lokalita je v územnom pláne presne na tento účel. No záujem už starosta asi nemá. Kto vie prečo. Bola by to logická a perspektívna voľba. Aj preto, že by tu mohla vyrásť viacúčelová hala pre basketbal, volejbal, karate, gymnastiku a ďalšie športy. Po tréningu padne plávanie vhod. Aj po bicyklovaní, veď hrádza je na dosah. Parkovanie bez problémov a stále dosť miesta aj na hotel, reštaurácie, obchody alebo čokoľvek.

Iste sa mnohí čudujú, ako to, že sa ide stavať plaváreň, keď ulice sú samá jama a chodníky tiež. Parkovať nie je kde, nič sa nebuduje, lebo vraj nie sú peniaze. A na plaváreň sú? 

Mestská časť predala akcie Dexie banky za asi milión eur. Na chodníky a parkovanie sa však neplánuje pridať viac. Plánuje sa ale asi pol milióna na plaváreň.

Ak súčasný starosta minie všetky voľné zdroje na stratový projekt, potom už žiadny starosta nebude môcť opravovať chodníky a cesty, stavať parkoviská, či parkovacie domy, lebo bude plaváreň, ktorú bude treba splácať a navyše financovať jej každoročnú stratu.

Preto premýšľam, prečo sa tak Petržalka ponáhľa minúť viac ako pol milióna eur na projekt plavárne na nevhodnom mieste, bez partnera na dofinancovanie a s perspektívou každoročných strát a k tomu na projekt, ktorý nie je určený iba obyvateľom Petržalky. A to v časoch, keď ľudia nechcú len obyčajnú plaváreň, ale aquacentrum s ponukou komplexných služieb na relax.  Prečo asi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?