Sen o návrate Archívu mesta Bratislavy mestu

Autor: Iveta Plšeková | 23.9.2015 o 22:26 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  553x

História Bratislavy to nie sú len kamenné pamiatky, ulice, hrad či vykopávky v Gerulate. To sú aj oveľa menšie a krehkejšie pamiatky, ktoré dnes návštevníci Bratislavy i samotní Bratislavčania ani nemajú možnosť bežne vidieť. 

Čo je iste škoda, lebo majú obrovskú hodnotu.

Všetky cenné listiny o Bratislave sú uložené v Archíve mesta Bratislavy. Paradoxne, tento archív od roku 1953 nepatrí mestu. Dnes je súčasťou sústavy štátnych archívov SR pod Ministerstvom vnútra.

Archív mesta Bratislavy vznikol v stredoveku. Jeho existencia sa traduje od 13.storočia až do súčasnosti. 700 rokov má máloktorá inštitúcia na Slovensku.

Archív je výnimočný zachovanosťou a ucelenosťou archívnych dokumentov od stredoveku až po dnešok. Počtom zachovaných stredovekých listín a iných dokumentov patrí  medzi najcennejšie vo svete. Ak by sme vzácne dokumenty položili vedľa seba, vytvorili by rad dlhý 6.500 metrov. Špecifikom je aj vzácna rozsiahla historická knižnica zameraná na históriu Bratislavy, ktorá obsahuje 95.000 zväzkov kníh a prvotlačí. Medzi nimi aj vzácne exempláre - inkunábuly z 15. storočia.

V roku 1722 prebehol prvý súpis fondov v archíve a k prvým bádateľom patril Matej Bel. Zakrátko sa archív stal samostatným oddelením mestskej správy v roku 1744.

Zachovala sa séria mestských kníh nazývaných všeobecne magistrátne protokoly, ktoré patria k najucelenejším sériám zachovaným v strednej Európe. Zachovala sa takmer nepretržite od roku 1402 do súčasnosti. Nájdete tu aj knihy mešťanov, sčítania obyvateľov, záznamy o cechoch,  o zaujímavých udalostiach či  faktoch, ktoré dotvárajú obraz svojej doby.

Nájdete tu záznamy z období reformácie, protireformácie, tridsaťročnej vojny či bojom proti Turkom.  

Archív do roku 2006 sídlil v Starej radnici mesta na Hlavnom námestí, od roku 2006 sídli v Petržalke na Markovej ulici.

Bratislava má len dve pamiatky zapísané v zozname Unesco a obe sú súčasťou Archívu mesta Bratislavy.

Stretla som sa aj s otázkou prečo sa má Archív mesta Bratislavy vrátiť mestu? Priznám sa, otázka je pre mňa nepochopiteľná, ale pokúsim sa odpovedať.

Je to najstaršia história nášho mesta v písomnostiach, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu. Veď ako možno vyčísliť Erbovú listinu, Pečať Márie Terézie, Zlatú bulu bratislavskú, Hanov kódex, stredoveké spisy, mestské privilégiá a mnoho mnoho ďalších významných listín, kníh a dokumentov ?

Veľa z našej histórie stále nevieme, no dokumenty sú tu, v archíve, ktorý je v terajšej podobe prístupný verejnosti v rámci možností archívu.  Pracovníci nášho múzea, MUOPu, ale aj historici či amatérski bádatelia  by vám o tom mohli dlhé hodiny hovoriť.  Aj mesto v súčasnosti potrebuje takmer denne záznamy z tohto archívu pri zisťovaní pôvodu majetku,  pozemkov, pri reštitučných sporoch. Je nemysliteľné a zvrátené, aby si mesto muselo požičiavať svoje vlastné historické dokumenty od inštitúcií štátnej správy. Pritom boli všetky do roku 1953 kúpené za mestské peniaze alebo darované občanmi mesta archívu.

„Bratislava má predpoklady na to, aby si svoj mestský archív spravovala sama, ako to robilo mesto v minulých storočiach. Mala by sa mu vrátiť aj bohatá knižnica, ktorá je roky po odsťahovaní zo Starej radnice verejnosti neprístupná“, citujem historika Štefana Holčíka.

Preto predkladám do mestského zastupiteľstva materiál, aby sa Archív mesta Bratislavy prinavrátil do správy mesta Bratislava.

Zároveň som v spolupráci s kolegami Ernestom Huskom a Milanom Galandom  absolvovala niekoľko rokovaní na Ministerstve vnútra, aby pripravovaná novela zákona tento prechod umožnila. Musím povedať, že ma prekvapila ústretovosť vedenia sekcie verejnej správy ministerstva a dúfam, že našu spoločnú prácu podporia poslanci mesta a následne budúci týždeň aj poslanci Národnej rady, kam sa novela dostane na rokovanie. Ak sa to podarí, budem to pokladať za zázrak a obrovský úspech pre bratislavskú históriu.

Sen mnohých historikov, bádateľov i nás, milovníkov histórie o návrate Archívu mesta Bratislavy nebol nikdy tak blízko uskutočneniu. Verme, že sa tak aj stane.

Iveta Plšeková, námestníčka primátora Bratislavy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?