reklama

Najstaršia Uhorská nemocnica si zaslúži budúcnosť

Nemocnicu dalo zriadiť mesto po vzore iných nemocníc v Európe. Najväčšia a najmodernejšia nemocnica v niekdajšom Uhorsku, Nemocnica Staré Mesto na Mickiewiczovej ulici v Bratislave bola otvorená 26.októbra 1864.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pôvodne niesla názov Krajinská všeobecná nemocnica. Nemocnica mala pôvodne 259 lôžok. V roku 1896 pribudovaním ďalšieho traktu sa kapacita zvýšila na 396, čo bolo najviac v celom Uhorsku. V rokoch 1900 až 1920 sa k pôvodnému nemocničnému pavilónu CH, pridávali ďalšie pavilóny A, F, G, H, K a prosektúra. V medzivojnovom období prenikol do zástavby funkcionalizmus, a to najmä budovou pavilónu C, D, E od Klementa Šilingera a budovou vrátnice.

Pavilón CH je dodnes nosnou stavbou celého areálu nemocnice. Podľa pamiatkárov má obrovskú historickú hodnotu. V kontexte miznúcich historických i medicínskych stavieb v Bratislave je jedným z posledných symbolov dobrej medicíny v spojení s tradičnou architektúrou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto nemocnica patrila k najdokonalejšie vybaveným nemocniciam v Uhorsku a neskôr aj na Slovensku. Pavilón CH má taktiež významnú architektonickú hodnotu. Areál nemocnice vymedzený ulicami Radlinského, Mickiewiczova, Americké a Floriánske námestie v rozsahu deviatich stavieb a múrom a sadovníckou úpravou areálu je nositeľom historickej, architektonickej a urbanistickej pamiatkovej hodnoty. Pamiatkový prínos objektov a história celej Nemocnice Staré Mesto svojim nadregionálnym významom sú jedinečnou dokumentáciou vývoja nemocníc a zdravotníckej starostlivosti na Slovensku.

Budovu Krajinskej nemocnice postavil podľa vlastného projektu známy bratislavský staviteľ Ignác Feigler ml., nositeľ už tretej generácie staviteľského remesla v rodine. Predlohou stavby mu vraj bola Štátna knižnica v Mníchove a tak sa romantizmus dostal do jednotlivých prvkov nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto nemocnica je držiteľom niekoľkých prvenstiev. Bolo tu prvé röntgenologické a rádiologické pracovisko v Uhorsku. Vynikala v odbore chirurgie, v ortopédii a moderných metódach liečby duševných chorôb, v gynekologicko-pôrodnickej praxi či v detskom lekárstve. Nemocnica bola v Uhorsku veľmi výnimočnou. Poskytovala liečenie tisícom ľudí ročne.
Pre zaujímavosť, začiatkom roka 1939 mala nemocnica 14 kliník a 5 filiálok v rámci Bratislavy a patril sem aj Pezinok s Ústavom pre duševne chorých.

Pod nemocnicu patrili aj bývalé kúpele na Hlbokej ulici v Bratislave, ktoré prebudovali na ortopédiu. Dnes je v tejto budove hotel, bohužiaľ. Pod nemocnica patrila aj slávna pôrodnica na Zochovej a ORL (ušné, nosné a krčné). V nemocnici na Mickiewiczovej sú aj protiatomové kryty, ktoré sú prvázde a dlhodobo sa nevyužívajú..
Nemocnica bola už od začiatku zameraná na výchovu lekárov podľa moderných požiadaviek. Po roku 1989 však nebol záujem vedenia rezortu obnoviť chátrajúce budovy. Od začiatku existovali zámery nemocnicu zbúrať a presunúť pracoviská niekam preč. Toto strategické miesto mal zrejme niekto vyhliadnuté na developerský zámer. Vízia presťahovať ju na Rázsochy v bratislavskom Lamači sa nenaplnila, lebo Rázsochy sú rozostavané a chátrajú rovnako ako stojí a chátra najstaršia nemocnica v Uhorsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bolo tu údajne preinvestovaných viac ako 43 mil€ a ešte aspoň 500 mil € je potrebných, ale v kontexte zachovania významnej historickej budovy a v porovnaní s miliardam, ktoré má stáť výstavba novej nemocnice je iste variant obnovy nemocnice na Mickiewiczovej ulici pre mňa najlepší. Nehovoriac už o dostupnosti zdravotnej starostlivosti v obvode Starého Mesta a širšieho okolia. Podľa generelu zdravotníctva, ktorý má Mesto Bratislava vypracovaný jasne vyplýva, že najlepším riešením pre občanov Bratislavy je ponechanie rozloženia nemocníc tak, ako sú dnes. V každom „okrese“ jedna. Je tak zabezpečená spádovosť, na každú nemocnicu pripadá istý počet obyvateľov s približne rovnakou vzdialenostnou dostupnosťou. Ale to je už trocha iná téma na iný článok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dovolím si preto na záver zhrnúť: Najstaršia Uhorská nemocnica s typickou dobovou architektúrou stojí a čaká na svoj koniec ( ja chcem veriť, na znovuzrodenie). Je to viac ako škoda, lebo je to historicky cenné miesto, nesie v sebe ducha slovenského medicínskeho vzdelávania, je v blízkosti samotnej Lekárskej fakulty s dobrou dopravnou napojenosťou pre Staromešťanov a má aj do budúcna potenciál poskytovať dobrú a vysokoodbornú zdravotnícku službu verejnosti. 

(zdroj informácií Univerzitná nemocnica Bratislava)



 

Iveta Plšeková

Iveta Plšeková

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viceprimátorka Bratislavy, lekárka, Predsedníčka Petržalského okrášľovacieho spolku a občiansky aktivista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu